Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Simkampen 2017    Utskriftsdatum  10 september 2017   
  Tävlingsort  Godby, Åland    Utskriftstid  14:43   
  Arrangör           
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 september 2017         
 
 
Gren 1, 4X200m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): SFI 8:34.23 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 8:52.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Yngre  2003  Stockholms Simförbund            8:55.42   
  Elin Peng  2003      1:02.73  2:11.76      2:11.76   
  Linnea Gipperth  2003      1:04.39  2:13.65      4:25.41   
  Tone Sandsjö  2003      1:05.55  2:15.61      6:41.02   
  Isabel Teglöf  2003      1:04.92  2:14.40      8:55.42   
                     
SFI Yngre  2003  Svenska Finlands Idrott            9:10.78   
  Maija Nurmi  2003      1:04.99  2:15.90      2:15.90   
  Aino Rantala  2004      1:05.81  2:18.77      4:34.67   
  Emma Johansson  2003      1:06.07  2:17.56      6:52.23   
  Wilma Lakanen  2003      1:05.82  2:18.55      9:10.78   
                     
                     
 
Gren 1, 4X200m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): SFI 8:34.23 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 8:52.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Äldre  2001  Stockholms Simförbund            8:40.46   
  Emma Sundstrand  2001      1:01.57  2:08.70      2:08.70   
  Tova Andersson  2001      1:02.25  2:08.26      4:16.96   
  Carolina Jonsson  2002      1:03.00  2:10.41      6:27.37   
  Ebba Edbom  2002      1:04.04  2:13.09      8:40.46   
                     
SFI Äldre  2001  Svenska Finlands Idrott            8:46.50   
  Minka Halava  2001      1:04.67  2:14.49      2:14.49   
  Emma Koiranen  2001      1:02.17  2:10.38      4:24.87   
  Oona Laakso  2002      1:02.89  2:14.09      6:38.96   
  Olivia Weuro  2002      1:00.40  2:07.54      8:46.50   
                     
                     
 
Gren 2, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Stockholm 7:55.44 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 8:23.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Yngre  2003  Stockholms Simförbund            8:36.61   
  Mattias Kvist  2003      1:00.10  2:06.74      2:06.74   
  Rasmus Hanson  2003      1:02.82  2:12.19      4:18.93   
  Lukas Malmström  2003      59.82  2:08.25      6:27.18   
  Oliver Erneholm  2003      1:02.12  2:09.43      8:36.61   
                     
SFI Yngre  2003  Svenska Finlands Idrott            8:50.00   
  Niklas Hatakka  2003      1:02.62  2:11.26      2:11.26   
  Arttu Mäenpää  2003      1:00.99  2:06.82      4:18.08   
  Sami Uusikumpu  2003      1:00.67  2:10.26      6:28.34   
  Teemu Oksakari  2003      1:06.98  2:21.66      8:50.00   
                     
                     
 
Gren 2, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Stockholm 7:55.44 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 8:23.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Äldre  2001  Stockholms Simförbund            7:58.67   
  Oliver Rehn  2001      55.46  1:56.98      1:56.98   
  Julius Gustavsson  2002      59.05  2:02.17      3:59.15   
  Gabriel Henkel  2001      59.11  2:02.45      6:01.60   
  Robin Hanson  2001      57.19  1:57.07      7:58.67   
                     
SFI Äldre  2001  Svenska Finlands Idrott            8:10.09   
  Oskari Hynynen  2001      59.36  2:02.27      2:02.27   
  Oscar Skjäl  2002      59.64  2:02.68      4:04.95   
  Claes Fjellström  2001      58.79  2:01.12      6:06.07   
  Ethan Brady  2002      59.88  2:04.02      8:10.09   
                     
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Iida Reini, SFI 1:11.53 
Förra årets vinnare (Y): Tone Sandsjö, Stockholm 1:15.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emelie Fast  2004  Stockholms Simförbund    32.49        1:09.82   
Tuva Björkén  2003  Stockholms Simförbund    35.75        1:16.20   
Cindy Palm  2003  Svenska Finlands Idrott    36.86        1:18.35   
Julia Peltola  2003  Svenska Finlands Idrott    39.23        1:24.04   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Iida Reini, SFI 1:11.53 
Förra årets vinnare (Y): Tone Sandsjö, Stockholm 1:15.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Charlotta Edelman  2001  Svenska Finlands Idrott    34.06        1:12.74   
Julia Björkén  2001  Stockholms Simförbund    35.21        1:13.60   
Alexandra Vartiainen  2001  Stockholms Simförbund    35.10        1:13.87   
Emilia Liven  2002  Svenska Finlands Idrott    35.55        1:15.83   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Pontus Jonsson, Stockholm 1:06.18 
Förra årets vinnare (Y): Algot Lindwall, Stockholm 1:11.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakub Majta  2003  Stockholms Simförbund    32.68        1:08.78   
David Neuhardt  2003  Stockholms Simförbund    33.17        1:09.88   
Sami Uusikumpu  2003  Svenska Finlands Idrott    34.80        1:14.40   
Elias Kalliokoski  2003  Svenska Finlands Idrott    36.31        1:16.83   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Pontus Jonsson, Stockholm 1:06.18 
Förra årets vinnare (Y): Algot Lindwall, Stockholm 1:11.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kalle Hyttinen  2001  Svenska Finlands Idrott    32.63        1:09.07   
Jonas Malmring  2001  Stockholms Simförbund    31.87        1:10.06   
Mihail Khanoukaev  2002  Svenska Finlands Idrott    34.07        1:10.72   
Andreas Wallén  2002  Stockholms Simförbund    34.66        1:12.79   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Petra Äkkinen, SFI 2:25.31 
Förra årets vinnare (Y): Emilie Pärnänen, SFI 2:21.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Gipperth  2003  Stockholms Simförbund    34.05  1:10.13  1:46.03    2:21.52   
Emelie Fast  2004  Stockholms Simförbund    36.13  1:16.13  1:55.32    2:32.00   
Kerttu Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    35.54  1:14.31  1:54.63    2:34.76   
Emma Johansson  2003  Svenska Finlands Idrott    36.53  1:15.83  1:55.88    2:34.82   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Petra Äkkinen, SFI 2:25.31 
Förra årets vinnare (Y): Emilie Pärnänen, SFI 2:21.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Stockholms Simförbund    34.12  1:10.67  1:46.93    2:21.27   
Emilie Pärnänen  2002  Svenska Finlands Idrott    33.48  1:09.66  1:46.35    2:22.54   
Paola Kylberg  2002  Stockholms Simförbund    33.77  1:10.39  1:48.12    2:26.43   
Oona Laakso  2002  Svenska Finlands Idrott    35.01  1:13.31  1:51.88    2:30.57   
                     
 
Gren 6, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Björn Seeliger, Stockholm 2:02.05 
Förra årets vinnare (Y): Gustav Henriksen, Stockholm 2:17.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Niklas Hatakka  2003  Svenska Finlands Idrott    33.51  1:09.30  1:46.73    2:22.92   
Theo Oerther  2003  Stockholms Simförbund    34.00  1:11.55  1:48.81    2:25.17   
Teemu Oksakari  2003  Svenska Finlands Idrott    35.86  1:14.94  1:56.67    2:37.16   
                     
 
Gren 6, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Björn Seeliger, Stockholm 2:02.05 
Förra årets vinnare (Y): Gustav Henriksen, Stockholm 2:17.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Stockholms Simförbund    30.95  1:03.44  1:37.06    2:10.78   
Veeti Haikonen  2001  Svenska Finlands Idrott    31.45  1:05.08  1:38.45    2:12.01   
Gustav Henriksen  2002  Stockholms Simförbund    31.09  1:04.73  1:38.98    2:12.83   
Claes Fjellström  2001  Svenska Finlands Idrott    31.67  1:05.23  1:39.55    2:13.56   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Alexandra Vartiainen, SFI 4:28.20 
Förra årets vinnare (Y): Carolina Jonsson, Stockholm 4:37.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Peng  2003  Stockholms Simförbund    1:06.55  2:17.34  3:29.94    4:39.71   
Isabel Teglöf  2003  Stockholms Simförbund    1:08.49  2:20.64  3:32.89    4:44.23   
Maija Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:09.03  2:23.06  3:37.36    4:51.61   
Kerttu Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:10.31  2:26.53  3:42.39    4:56.83   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Alexandra Vartiainen, SFI 4:28.20 
Förra årets vinnare (Y): Carolina Jonsson, Stockholm 4:37.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Esther Rydbeck Nordén  2001  Stockholms Simförbund    1:05.33  2:14.88  3:24.22    4:31.53   
Alexandra Vartiainen  2001  Stockholms Simförbund    1:08.01  2:18.53  3:28.89    4:38.86   
Emma Koiranen  2001  Svenska Finlands Idrott    1:06.35  2:17.63  3:30.55    4:39.88   
Nea Winqvist  2002  Svenska Finlands Idrott    1:08.90  2:30.33  3:53.84    5:16.11   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Jami Heinilä, SFI 4:17.39 
Förra årets vinnare (Y): Alex Lydman, SFI 4:26.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jakub Majta  2003  Stockholms Simförbund    1:04.99  2:14.52  3:22.27    4:29.96   
Simon Ravals  2003  Svenska Finlands Idrott    1:03.78  2:16.51  4:07.60    4:42.78   
Rasmus Hanson  2003  Stockholms Simförbund    1:07.06  2:21.66  3:30.72    4:47.90   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Jami Heinilä, SFI 4:17.39 
Förra årets vinnare (Y): Alex Lydman, SFI 4:26.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Stockholms Simförbund    1:02.54  2:08.88  3:10.75    4:16.49   
Gabriel Henkel  2001  Stockholms Simförbund    1:02.87  2:09.15  3:14.97    4:18.66   
Oscar Skjäl  2002  Svenska Finlands Idrott    1:02.93  2:09.30  3:15.09    4:19.59   
Ethan Brady  2002  Svenska Finlands Idrott    1:02.84  2:09.20  3:16.22    4:22.75   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Vilma Oura, SFI 1:04.90 
Förra årets vinnare (Y): Filippa Malmström, Stockholm 1:06.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klara Possman  2003  Stockholms Simförbund    31.52        1:07.28   
Oona Sirkiä  2004  Svenska Finlands Idrott    33.54        1:12.05   
Julia Peltola  2003  Svenska Finlands Idrott    35.28        1:14.55   
Linnea Gipperth  2003  Stockholms Simförbund    36.00        1:17.54   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Vilma Oura, SFI 1:04.90 
Förra årets vinnare (Y): Filippa Malmström, Stockholm 1:06.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carolina Jonsson  2002  Stockholms Simförbund    31.02        1:05.09   
Sini Silvennoinen  2002  Svenska Finlands Idrott    31.90        1:08.58   
Emilie Pärnänen  2002  Svenska Finlands Idrott    32.41        1:09.67   
Paola Kylberg  2002  Stockholms Simförbund    32.11        1:09.91   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Niki Karlsson, SFI 58.85 
Förra årets vinnare (Y): Leonardo Montes, Stockholm 1:03.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Arttu Mäenpää  2003  Svenska Finlands Idrott    29.25        1:02.55   
Lukas Malmström  2003  Stockholms Simförbund    30.53        1:06.90   
Theo Oerther  2003  Stockholms Simförbund    31.75        1:08.22   
Alexander Mattsson  2003  Svenska Finlands Idrott    35.63        1:18.15   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Niki Karlsson, SFI 58.85 
Förra årets vinnare (Y): Leonardo Montes, Stockholm 1:03.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Stockholms Simförbund    26.91        56.77   
Jonas Malmring  2001  Stockholms Simförbund    27.80        1:00.52   
Jere Ruuhonen  2001  Svenska Finlands Idrott    29.36        1:04.26   
Eemeli Raninen  2001  Svenska Finlands Idrott    30.62        1:06.09   
                     
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Emma Sundstrand, Stockholm 2:22.28 
Förra årets vinnare (Y): Linn Herlin, Stockholm 2:27.40 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Stockholms Simförbund    31.73  1:08.64  1:53.44    2:29.09   
Jennifer Nyblom  2003  Stockholms Simförbund    32.84  1:13.18  1:56.81    2:32.61   
Róza Nagy  2003  Svenska Finlands Idrott    32.83  1:13.84  1:58.40    2:34.48   
Emma Johansson  2003  Svenska Finlands Idrott    35.27  1:14.70  1:59.66    2:35.33   
                     
 
Gren 11, 200m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Emma Sundstrand, Stockholm 2:22.28 
Förra årets vinnare (Y): Linn Herlin, Stockholm 2:27.40 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Stockholms Simförbund    31.41  1:08.62  1:49.32    2:23.98   
Charlotta Edelman  2001  Svenska Finlands Idrott    32.08  1:10.55  1:51.72    2:27.15   
Helene Hirvonen  2001  Svenska Finlands Idrott    32.28  1:10.31  1:54.33    2:27.21   
Ebba Edbom  2002  Stockholms Simförbund    33.39  1:15.79  2:00.53    2:34.80   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Robin Hanson Stockholm 2:09.41 
Förra årets vinnare (Y): William Lernå, Stockholm 2:23.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oliver Erneholm  2003  Stockholms Simförbund    32.14  1:10.76  1:54.00    2:27.08   
Sami Uusikumpu  2003  Svenska Finlands Idrott    32.97  1:12.25  1:54.51    2:28.60   
David Neuhardt  2003  Stockholms Simförbund    32.89  1:13.63  1:54.77    2:29.13   
Elias Kalliokoski  2003  Svenska Finlands Idrott    34.58  1:15.93  1:59.02    2:33.90   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Robin Hanson Stockholm 2:09.41 
Förra årets vinnare (Y): William Lernå, Stockholm 2:23.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Henriksen  2002  Stockholms Simförbund    31.38  1:06.09  1:47.86    2:19.94   
Eemil Kylmä  2001  Svenska Finlands Idrott    30.03  1:08.65  1:52.01    2:25.09   
Ethan Brady  2002  Svenska Finlands Idrott    30.77  1:07.15  1:53.72    2:25.80   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Emma Koiranen, SFI 2:09.29 
Förra årets vinnare (Y): Sini Silvennoinen, SFI 2:12.24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Peng  2003  Stockholms Simförbund    30.25  1:03.27  1:37.39    2:11.83   
Tone Sandsjö  2003  Stockholms Simförbund    31.82  1:05.62  1:40.39    2:15.38   
Maija Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    31.95  1:06.49  1:42.12    2:17.31   
Aino Rantala  2004  Svenska Finlands Idrott    31.44  1:07.03  1:43.63    2:19.95   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Emma Koiranen, SFI 2:09.29 
Förra årets vinnare (Y): Sini Silvennoinen, SFI 2:12.24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tova Andersson  2001  Stockholms Simförbund    29.80  1:02.87  1:35.94    2:08.72   
Olivia Weuro  2002  Svenska Finlands Idrott    29.65  1:02.78  1:36.79    2:10.45   
Jennifer Bergström  2002  Stockholms Simförbund    30.20  1:04.06  1:38.88    2:11.94   
Sini Silvennoinen  2002  Svenska Finlands Idrott    31.26  1:05.49  1:40.46    2:14.79   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Wiggo Frodhe, Stockholm 1:59.64 
Förra årets vinnare (Y): Simon Fröde, Stockholm 2:03.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Kvist  2003  Stockholms Simförbund    28.98  1:01.13  1:35.20    2:09.19   
Simon Ravals  2003  Svenska Finlands Idrott    30.47  1:05.29  1:41.02    2:14.83   
Teemu Oksakari  2003  Svenska Finlands Idrott    32.96  1:10.36  1:49.76    2:27.28   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Wiggo Frodhe, Stockholm 1:59.64 
Förra årets vinnare (Y): Simon Fröde, Stockholm 2:03.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Stockholms Simförbund    27.25  57.14  1:28.24    1:58.70   
Oscar Skjäl  2002  Svenska Finlands Idrott    28.10  59.43  1:31.14    2:02.07   
Julius Gustavsson  2002  Stockholms Simförbund    29.71  1:01.15  1:32.66    2:03.54   
Oskari Hynynen  2001  Svenska Finlands Idrott    28.20  59.62  1:31.87    2:04.23   
                     
 
Gren 15, 4X100m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): SFI 4:22.17 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 4:26.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Yngre  2003  Stockholms Simförbund            4:34.42   
  Isa Lundgren Sonnergren  2004      32.67  1:07.75      1:07.75   
  Emelie Fast  2004      32.66  1:10.64      2:18.39   
  Klara Possman  2003      31.76  1:11.05      3:29.44   
  Tuva Björkén  2003      29.70  1:04.98      4:34.42   
                     
SFI Yngre  2003  Svenska Finlands Idrott            DSQ  Överväxling 300m 
  Wilma Lakanen  2003      34.97  1:12.47      1:12.47   
  Cindy Palm  2003      36.70  1:18.38      2:30.85   
  Oona Sirkiä  2004      34.11  1:12.36      3:43.21   
  SW 10.11 Vaihtorikko               
                     
                     
 
Gren 15, 4X100m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): SFI 4:22.17 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 4:26.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Äldre  2001  Stockholms Simförbund            4:25.75   
  Paola Kylberg  2002      32.42  1:06.74      1:06.74   
  Julia Björkén  2001      34.13  1:13.07      2:19.81   
  Carolina Jonsson  2002      30.08  1:05.08      3:24.89   
  Jennifer Bergström  2002      29.03  1:00.86      4:25.75   
                     
SFI Äldre  2001  Svenska Finlands Idrott            4:30.02   
  Emilie Pärnänen  2002      31.91  1:05.54      1:05.54   
  Emilia Liven  2002      34.36  1:14.73      2:20.27   
  Minka Halava  2001      33.03  1:10.84      3:31.11   
  Sini Silvennoinen  2002      28.12  58.91      4:30.02   
                     
                     
 
Gren 16, 4X100m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Stockholm 3:53.49 
Förra årets vinnare (Y): SFI 4:14.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Yngre  2003  Stockholms Simförbund            4:21.08   
  Mattias Kvist  2003      32.16  1:06.78      1:06.78   
  David Neuhardt  2003      32.68  1:09.62      2:16.40   
  Theo Oerther  2003      31.24  1:07.72      3:24.12   
  Jakub Majta  2003      27.30  56.96      4:21.08   
                     
SFI Yngre  2003  Svenska Finlands Idrott            4:21.60   
  Niklas Hatakka  2003      31.58  1:05.68      1:05.68   
  Sami Uusikumpu  2003      34.22  1:13.05      2:18.73   
  Arttu Mäenpää  2003      29.11  1:02.57      3:21.30   
  Elias Kalliokoski  2003      28.99  1:00.30      4:21.60   
                     
                     
 
Gren 16, 4X100m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Stockholm 3:53.49 
Förra årets vinnare (Y): SFI 4:14.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Äldre  2001  Stockholms Simförbund            3:58.88   
  Gustav Henriksen  2002      29.97  1:01.29      1:01.29   
  Julius Gustavsson  2002      32.33  1:08.48      2:09.77   
  Robin Hanson  2001      26.14  55.92      3:05.69   
  Oliver Rehn  2001      25.05  53.19      3:58.88   
                     
SFI Äldre  2001  Svenska Finlands Idrott            4:06.95   
  Veeti Haikonen  2001      29.14  1:00.19      1:00.19   
  Kalle Hyttinen  2001      31.97  1:08.99      2:09.18   
  Jere Ruuhonen  2001      27.81  1:01.94      3:11.12   
  Eemil Kylmä  2001      26.55  55.83      4:06.95   
                     
                     
 
Gren 17, 4X100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): SFI 3:55.25 
Förra årets vinnare (Y): SFI 3:59.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Yngre  2003  Stockholms Simförbund            4:02.89   
  Tone Sandsjö  2003      29.44  1:02.51      1:02.51   
  Emelie Fast  2004      27.96  58.62      2:01.13   
  Elin Peng  2003      28.59  1:00.14      3:01.27   
  Isa Lundgren Sonnergren  2004      29.08  1:01.62      4:02.89   
                     
SFI Yngre  2003  Svenska Finlands Idrott            4:14.01   
  Aino Rantala  2004      30.63  1:03.99      1:03.99   
  Maija Nurmi  2003      30.40  1:03.58      2:07.57   
  Kerttu Nurmi  2003      30.03  1:03.41      3:10.98   
  Wilma Lakanen  2003      29.88  1:03.03      4:14.01   
                     
                     
 
Gren 17, 4X100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): SFI 3:55.25 
Förra årets vinnare (Y): SFI 3:59.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Äldre  2001  Stockholms Simförbund            3:58.09   
  Tova Andersson  2001      28.58  59.43      59.43   
  Carolina Jonsson  2002      28.16  58.87      1:58.30   
  Jennifer Bergström  2002      28.39  1:00.50      2:58.80   
  Emma Sundstrand  2001      27.76  59.29      3:58.09   
                     
SFI Äldre  2001  Svenska Finlands Idrott            3:59.94   
  Olivia Weuro  2002      28.34  59.50      59.50   
  Emma Koiranen  2001      28.42  1:00.38      1:59.88   
  Oona Laakso  2002      28.55  1:01.12      3:01.00   
  Sini Silvennoinen  2002      27.95  58.94      3:59.94   
                     
                     
 
Gren 18, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Stockholm 3:32.08 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 3:47.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Yngre  2003  Stockholms Simförbund            3:53.17   
  Jakub Majta  2003      27.61  57.73      57.73   
  Mattias Kvist  2003      27.03  57.14      1:54.87   
  Lukas Malmström  2003      26.85  57.08      2:51.95   
  David Neuhardt  2003      29.04  1:01.22      3:53.17   
                     
SFI Yngre  2003  Svenska Finlands Idrott            3:59.89   
  Arttu Mäenpää  2003      28.57  58.90      58.90   
  Elias Kalliokoski  2003      29.05  1:00.91      1:59.81   
  Simon Ravals  2003      27.70  59.59      2:59.40   
  Sami Uusikumpu  2003      28.23  1:00.49      3:59.89   
                     
                     
 
Gren 18, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Stockholm 3:32.08 
Förra årets vinnare (Y): Stockholm 3:47.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Stockholm 08 Äldre  2001  Stockholms Simförbund            3:38.22   
  Oliver Rehn  2001      25.50  53.66      53.66   
  Gustav Henriksen  2002      26.55  56.15      1:49.81   
  Julius Gustavsson  2002      26.53  55.44      2:45.25   
  Robin Hanson  2001      25.20  52.97      3:38.22   
                     
SFI Äldre  2001  Svenska Finlands Idrott            3:42.18   
  Veeti Haikonen  2001      27.32  56.33      56.33   
  Oskari Hynynen  2001      26.34  54.90      1:51.23   
  Oscar Skjäl  2002      26.26  55.34      2:46.57   
  Eemil Kylmä  2001      26.33  55.61      3:42.18   
                     
                     
 
Gren 19, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Vilma Oura, SFI 1:04.49 
Förra årets vinnare (Y): Emilie Pärnänen, SFI 1:04.39 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Gipperth  2003  Stockholms Simförbund    32.76        1:06.74   
Isa Lundgren Sonnergren  2004  Stockholms Simförbund    33.21        1:08.26   
Wilma Lakanen  2003  Svenska Finlands Idrott    35.92        1:13.66   
Aino Rantala  2004  Svenska Finlands Idrott    36.50        1:14.93   
                     
 
Gren 19, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Vilma Oura, SFI 1:04.49 
Förra årets vinnare (Y): Emilie Pärnänen, SFI 1:04.39 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emilie Pärnänen  2002  Svenska Finlands Idrott    31.57        1:05.09   
Tova Andersson  2001  Stockholms Simförbund    32.75        1:07.42   
Paola Kylberg  2002  Stockholms Simförbund    32.81        1:07.75   
Oona Laakso  2002  Svenska Finlands Idrott    33.97        1:11.85   
                     
 
Gren 20, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Björn Seeliger, Stockholm 55.12 
Förra årets vinnare (Y): Simon Fröde, Stockholm 1:01.37 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Kvist  2003  Stockholms Simförbund    32.88        1:08.18   
Rasmus Hanson  2003  Stockholms Simförbund    33.79        1:10.61   
                     
 
Gren 20, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Björn Seeliger, Stockholm 55.12 
Förra årets vinnare (Y): Simon Fröde, Stockholm 1:01.37 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Veeti Haikonen  2001  Svenska Finlands Idrott    29.22        1:00.14   
Gustav Henriksen  2002  Stockholms Simförbund    30.11        1:01.81   
Andreas Wallén  2002  Stockholms Simförbund    30.95        1:04.06   
Oskari Hynynen  2001  Svenska Finlands Idrott    30.80        1:04.84   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Milja Mielty, SFI 2:27.83 
Förra årets vinnare (Y): Filippa Malmström, Stockholm 2:29.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klara Possman  2003  Stockholms Simförbund    33.47  1:13.89  1:56.39    2:39.00   
Tone Sandsjö  2003  Stockholms Simförbund    34.97  1:16.24  2:00.57    2:45.27   
Oona Sirkiä  2004  Svenska Finlands Idrott    35.73  1:17.11  2:00.71    2:45.50   
Julia Peltola  2003  Svenska Finlands Idrott    36.34  1:18.37  2:02.20    2:46.15   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Milja Mielty, SFI 2:27.83 
Förra årets vinnare (Y): Filippa Malmström, Stockholm 2:29.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carolina Jonsson  2002  Stockholms Simförbund    33.57  1:12.98  1:52.11    2:30.27   
Jennifer Bergström  2002  Stockholms Simförbund    33.93  1:12.14  1:52.05    2:32.17   
Minka Halava  2001  Svenska Finlands Idrott    33.92  1:14.38  1:56.74    2:38.82   
Nea Winqvist  2002  Svenska Finlands Idrott    33.50  1:13.68  1:58.77    2:46.20   
                     
 
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Oskar Iwarsson, Stockholm 2:10.58 
Förra årets vinnare (Y): Christopher Lindholm, Stockholm 2:22.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Arttu Mäenpää  2003  Svenska Finlands Idrott    31.20  1:06.63  1:45.41    2:22.49   
Theo Oerther  2003  Stockholms Simförbund    32.89  1:11.25  1:50.44    2:29.27   
Alexander Mattsson  2003  Svenska Finlands Idrott    38.88  1:24.16  2:12.19    3:01.10   
                     
 
Gren 22, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Oskar Iwarsson, Stockholm 2:10.58 
Förra årets vinnare (Y): Christopher Lindholm, Stockholm 2:22.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Stockholms Simförbund    29.76  1:01.78  1:34.31    2:06.65   
Jonas Malmring  2001  Stockholms Simförbund    30.17  1:05.77  1:42.35    2:19.35   
Jere Ruuhonen  2001  Svenska Finlands Idrott    32.13  1:12.02  1:54.39    2:38.05   
Eemeli Raninen  2001  Svenska Finlands Idrott            DSQ  Alternerande spark 
  SW 8.3 Eriaikainen jalkaliike               
                     
 
Gren 23, 400m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Emma Sundstrand, Stockholm 5:01.52 
Förra årets vinnare (Y): Ella Arrhén Andersson, Stockholm 5:15.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Róza Nagy  2003  Svenska Finlands Idrott    1:13.85  2:36.33  4:05.77    5:20.04   
Tuva Björkén  2003  Stockholms Simförbund    1:15.97  2:41.04  4:08.77    5:23.50   
Jennifer Nyblom  2003  Stockholms Simförbund    1:14.86  2:39.71  4:10.36    5:26.02   
Emma Johansson  2003  Svenska Finlands Idrott    1:17.93  2:41.48  4:16.00    5:31.81   
                     
 
Gren 23, 400m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Emma Sundstrand, Stockholm 5:01.52 
Förra årets vinnare (Y): Ella Arrhén Andersson, Stockholm 5:15.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Stockholms Simförbund    1:11.37  2:29.54  3:55.89    5:08.01   
Helene Hirvonen  2001  Svenska Finlands Idrott    1:11.89  2:31.13  4:01.84    5:10.24   
Ebba Edbom  2002  Stockholms Simförbund    1:14.67  2:40.09  4:10.90    5:24.94   
Minka Halava  2001  Svenska Finlands Idrott    1:17.93  2:44.23  4:20.64    5:34.56   
                     
 
Gren 24, 400m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Robin Hanson, Stockholm 4:40.33 
Förra årets vinnare (Y): Andreas Wallén, Stockholm 5:05.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Niklas Hatakka  2003  Svenska Finlands Idrott    1:11.20  2:27.70  3:53.51    5:04.53   
Oliver Erneholm  2003  Stockholms Simförbund    1:11.51  2:32.50  4:03.02    5:15.72   
Mattias Kvist  2003  Stockholms Simförbund    1:13.36  2:34.59  4:08.84    5:19.74   
Elias Kalliokoski  2003  Svenska Finlands Idrott    1:18.51  2:45.57  4:16.01    5:29.33   
                     
 
Gren 24, 400m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Robin Hanson, Stockholm 4:40.33 
Förra årets vinnare (Y): Andreas Wallén, Stockholm 5:05.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Claes Fjellström  2001  Svenska Finlands Idrott    1:05.95  2:16.72  3:40.35    4:47.26   
Julius Gustavsson  2002  Stockholms Simförbund    1:07.74  2:25.02  3:45.24    4:55.63   
Ethan Brady  2002  Svenska Finlands Idrott    1:08.75  2:23.93  4:02.37    5:12.27   
                     
 
Gren 25, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Ronja Riihinen, SFI 58.13 
Förra årets vinnare (Y): Sini Silvennoinen, SFI 1:00.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Peng  2003  Stockholms Simförbund    29.45        1:00.85   
Wilma Lakanen  2003  Svenska Finlands Idrott    31.12        1:04.48   
Aino Rantala  2004  Svenska Finlands Idrott    31.17        1:04.67   
Tuva Björkén  2003  Stockholms Simförbund    32.00        1:07.15   
                     
 
Gren 25, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Ronja Riihinen, SFI 58.13 
Förra årets vinnare (Y): Sini Silvennoinen, SFI 1:00.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sini Silvennoinen  2002  Svenska Finlands Idrott    29.02        59.61   
Tova Andersson  2001  Stockholms Simförbund    29.50        1:00.03   
Jennifer Bergström  2002  Stockholms Simförbund    30.13        1:02.29   
Olivia Weuro  2002  Svenska Finlands Idrott            DSQ  Felaktig start 
  SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä               
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Björn Seeliger, Stockholm 52.56 
Förra årets vinnare (Y): Oskari Aalto, SFI 56.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lukas Malmström  2003  Stockholms Simförbund    27.98        59.20   
Simon Ravals  2003  Svenska Finlands Idrott    29.39        1:00.79   
Rasmus Hanson  2003  Stockholms Simförbund    29.34        1:00.94   
Alexander Mattsson  2003  Svenska Finlands Idrott    33.69        1:10.65   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Björn Seeliger, Stockholm 52.56 
Förra årets vinnare (Y): Oskari Aalto, SFI 56.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Stockholms Simförbund    26.04        54.09   
Eemil Kylmä  2001  Svenska Finlands Idrott    26.83        55.37   
Oskari Hynynen  2001  Svenska Finlands Idrott    27.55        57.27   
Gabriel Henkel  2001  Stockholms Simförbund    27.90        57.32   
                     
 
Gren 27, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Caroline Wallenborg, Stockholm 2:35.87 
Förra årets vinnare (Y): Sara Mustonen, SFI 2:42.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Fast  2004  Stockholms Simförbund    35.68  1:16.31  1:57.79    2:37.59   
Róza Nagy  2003  Svenska Finlands Idrott    39.64  1:24.47  2:08.69    2:50.13   
Jennifer Nyblom  2003  Stockholms Simförbund    39.60  1:23.71  2:07.10    2:50.23   
Cindy Palm  2003  Svenska Finlands Idrott    40.07  1:25.36  2:11.18    2:56.38   
                     
 
Gren 27, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Caroline Wallenborg, Stockholm 2:35.87 
Förra årets vinnare (Y): Sara Mustonen, SFI 2:42.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Charlotta Edelman  2001  Svenska Finlands Idrott    34.69  1:13.17  1:53.82    2:35.89   
Alexandra Vartiainen  2001  Stockholms Simförbund    36.57  1:17.41  1:59.45    2:41.39   
Julia Björkén  2001  Stockholms Simförbund    36.78  1:18.40  2:00.87    2:44.14   
Emilia Liven  2002  Svenska Finlands Idrott            DSQ  Felaktig vändning 
  SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa               
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Pontus Jonsson, Stockholm 2:24.07 
Förra årets vinnare (Y): Erik Lööw, Stockholm 2:40.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Neuhardt  2003  Stockholms Simförbund    35.26  1:13.84  1:52.89    2:31.10   
Jakub Majta  2003  Stockholms Simförbund    34.70  1:13.83  1:53.22    2:32.15   
Niklas Hatakka  2003  Svenska Finlands Idrott    37.21  1:17.93  1:59.67    2:41.20   
Sami Uusikumpu  2003  Svenska Finlands Idrott    36.73  1:18.90  2:01.23    2:43.37   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Pontus Jonsson, Stockholm 2:24.07 
Förra årets vinnare (Y): Erik Lööw, Stockholm 2:40.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kalle Hyttinen  2001  Svenska Finlands Idrott    33.51  1:11.84  1:50.42    2:29.36   
Mihail Khanoukaev  2002  Svenska Finlands Idrott    35.74  1:15.64  1:55.72    2:36.31   
Andreas Wallén  2002  Stockholms Simförbund    36.95  1:18.24  1:59.75    2:40.74   
Julius Gustavsson  2002  Stockholms Simförbund            DSQ  Felaktigt simsätt 
  SW 7.4 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen               
                     
 
Gren 29, 800m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Alexandra Vartiainen, SFI 9:15.11 
Förra årets vinnare (Y): Emma Roloff, Stockholm 9:28.00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Isabel Teglöf  2003  Stockholms Simförbund    1:08.94  2:22.69  3:37.23  4:51.57  9:44.36   
          6:05.81  7:19.82  8:33.23       
Kerttu Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:11.21  2:25.82  3:40.72  4:54.78  9:49.01   
          6:08.78  7:22.70  8:36.71       
Maija Nurmi  2003  Svenska Finlands Idrott    1:10.08  2:24.13  3:38.60  4:53.32  9:53.56   
          6:08.31  7:22.99  8:38.79       
Tone Sandsjö  2003  Stockholms Simförbund    1:11.72  2:26.90  3:41.56  4:55.88  9:59.22   
          6:11.66  7:27.80  8:44.25       
                     
 
Gren 29, 800m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Alexandra Vartiainen, SFI 9:15.11 
Förra årets vinnare (Y): Emma Roloff, Stockholm 9:28.00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Esther Rydbeck Nordén  2001  Stockholms Simförbund    1:07.49  2:17.50  3:28.30  4:39.71  9:24.95   
          5:51.79  7:03.44  8:15.44       
Emma Koiranen  2001  Svenska Finlands Idrott    1:06.33  2:16.57  3:27.71  4:41.60  9:37.04   
          5:56.52  7:12.08  8:26.04       
Olivia Weuro  2002  Svenska Finlands Idrott    1:08.56  2:22.87  3:36.85  4:51.02  9:37.85   
          6:03.79  7:16.30  8:28.98       
Carolina Jonsson  2002  Stockholms Simförbund    1:09.98  2:23.30  3:37.36  4:51.51  9:42.05   
          6:04.81  7:18.56  8:31.92       
                     
 
Gren 30, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Förra årets vinnare (Ä): Robin Hanson, Stockholm 16:03.01 
Förra årets vinnare (Y): Elliot Nyström, Stockholm 18:10.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Arttu Mäenpää  2003  Svenska Finlands Idrott    1:07.33  2:19.44  3:31.38  4:43.16  17:51.31   
          5:55.60  7:07.29  8:19.44  9:30.76     
          10:42.31  11:53.77  13:05.38  14:17.31     
          15:29.05  16:40.73         
Lukas Malmström  2003  Stockholms Simförbund    1:07.02  2:20.58  3:35.68  4:51.48  18:48.32   
          6:07.65  7:22.69  8:38.45  9:55.09     
          11:10.26  12:27.19  13:42.37  14:59.98     
          16:16.91  17:33.36         
Oliver Erneholm  2003  Stockholms Simförbund    1:08.18  2:23.30  3:39.28  4:54.18  18:50.36   
          6:09.72  7:24.84  8:40.14  9:55.69     
          11:12.17  12:28.34  13:45.37  15:02.40     
          16:22.31  17:39.24         
Teemu Oksakari  2003  Svenska Finlands Idrott    1:11.10  2:29.31  3:48.00  5:05.37  19:20.96   
          6:23.75  7:42.65  9:00.78  10:19.27     
          11:37.28  12:55.39  14:13.50  15:31.19     
          16:48.51  18:06.11         
                     
 
Gren 30, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Förra årets vinnare (Ä): Robin Hanson, Stockholm 16:03.01 
Förra årets vinnare (Y): Elliot Nyström, Stockholm 18:10.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gabriel Henkel  2001  Stockholms Simförbund    1:00.99  2:07.82  3:16.79  4:25.81  17:00.37   
          5:33.45  6:42.32  7:50.79  8:59.06     
          10:08.12  11:17.99  12:26.20  13:35.43     
          14:44.69  15:53.44         
Claes Fjellström  2001  Svenska Finlands Idrott    1:04.83  2:13.02  3:21.20  4:29.11  17:05.30   
          5:37.46  6:45.88  7:54.84  9:04.25     
          10:12.99  11:22.08  12:31.18  13:39.43     
          14:48.59  15:57.39         
Oscar Skjäl  2002  Svenska Finlands Idrott    1:05.06  2:14.39  3:24.24  4:34.67  17:24.66   
          5:44.64  6:55.24  8:05.38  9:15.37     
          10:25.71  11:36.19  12:46.39  13:56.96     
          15:07.42  16:17.48         
                     
 
Gren 31, 16x50m frisim Mixed, Finaler 13 - 16 år 
Förra årets vinnare: SFI 6:57.24  
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
SFI Mix  2001  Svenska Finlands Idrott            52.25   
  Veeti Haikonen  2001                7:10.59   
  Sini Silvennoinen  2002      52.25          7:10.59   
  Oskari Hynynen  2001                7:10.59   
  Oona Laakso  2002      1:45.11          7:10.59   
  Sami Uusikumpu  2003                7:10.59   
  Kerttu Nurmi  2003      2:40.36          7:10.59   
  Simon Ravals  2003                7:10.59   
  Aino Rantala  2004      7:10.59          7:10.59   
  Eemil Kylmä  2001          7:10.59   
  Charlotta Edelman  2001          7:10.59   
  Elias Kalliokoski  2003          7:10.59   
  Maija Nurmi  2003          7:10.59   
  Aino Rantala  2004          7:10.59   
  Wilma Lakanen  2003          7:10.59   
  Jere Ruuhonen  2001          7:10.59   
  Emilie Pärnänen  2002          52.25   
                 
                     
Stockholm 08 Mix  2001  Stockholms Simförbund            54.99   
  Paola Kylberg  2002                7:11.52   
  Rasmus Hanson  2003      54.99          7:11.52   
  Jennifer Nyblom  2003                7:11.52   
  Oliver Rehn  2001      1:47.93          7:11.52   
  Emma Sundstrand  2001                7:11.52   
  David Neuhardt  2003      2:41.63          7:11.52   
  Tuva Björkén  2003                7:11.52   
  Robin Hanson  2001      7:11.52          7:11.52   
  Ebba Edbom  2002          7:11.52   
  Theo Oerther  2003          7:11.52   
  Isabel Teglöf  2003          7:11.52   
  Jonas Malmring  2001          7:11.52   
  Alexandra Vartiainen  2001          7:11.52   
  Jakub Majta  2003          7:11.52   
  Linnea Gipperth  2003          7:11.52   
  Julius Gustavsson  2002          54.99   
                 
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  10 september 2017 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  14:43